Printen
A A A

Hoge bloeddruk

De waarde van uw bloeddruk wordt weergegeven in een bovendruk en een onderdruk. De bovendruk is een maat voor de druk in de bloedvaten als het hart zich samentrekt. De onderdruk is de druk in uw bloedvaten als het hart, tussen de slagen in, ontspannen is. Een gezond hart in rust klopt ongeveer 60 keer per minuut.

We spreken van een hoge bloeddruk of hypertensie als de bovendruk gemiddeld 140 of hoger is, of als de onderdruk gemiddeld 90 of hoger is.

Behandelmogelijkheden:

Er zijn een aantal behandelingen die kunnen helpen uw bloeddruk tot een normaal niveau terug te brengen. De huisarts zal bepalen welke behandelingsopties het beste passen. Hieronder vallen:

Leefstijlaanpassingen
Een gezonde leefstijl is heel belangrijk om een hoge bloeddruk te voorkomen en verminderen. De belangrijkste maatregelen die iemand kan nemen zijn dan ook:

  • Gezond eten
    • 2 stuks fruit en 2 ons groente per dag
    • Vezelrijke producten, zoals volkorenbrood, aardappelen, bonen.
    • Minstens eenmaal per week vis
    • Weinig verzadigd vet
    • Weinig zout eten
  • Voldoende bewegen
    • 30 minuten per dag of meer matig intensief sporten, wandelen, tuinieren etc.
    • Overgewicht de baas worden door evenwichtige voeding
  • Stoppen met roken

Medicatie
Als leefstijlaanpassingen niet helpen kan de arts beslissen geneesmiddelen voor te schrijven. Er zijn verschillende soorten middelen:

    • bètablokkers verlagen de bloeddruk via receptoren in hart- en bloedvaten;
    • calciumantagonisten blokkeren de opname van calcium in de cellen, waardoor de bloedvaten verwijden en de bloeddruk daalt;
    • diuretica – plaspillen - verhogen de uitscheiding van urine en zout waardoor de bloeddruk daalt;
    • RAAS-remmers – ACE remmer en AII-antagonisten - voorkomen de vorming van een natuurlijke lichaamsstof door de nieren waardoor de bloedvaten verwijden en de bloeddruk daalt.

Soms is een combinatie van verschillende middelen nodig voor een goede bloeddruk.

Wat zijn de gevolgen:

Van een verhoogde bloeddruk of hypertensie merkt iemand zelf meestal niets. Het is een sluimerende aandoening en voor veel Nederlanders een grote risicofactor voor hart- en vaatziekten.

Als algemeen principe geldt: hoe hoger de bloeddruk, hoe groter het risico.

Een verhoogde bloeddruk versnelt slagaderverkalking of atherosclerose waardoor bloedvaten beschadigen. Hierdoor kunnen het hart en verschillende vitale organen zoals hersenen, nieren en ogen aangetast worden, naargelang de beschadigde bloedvaten.

In het ergste geval kan er een hartaanval of beroerte optreden, of de nieren beschadigen door de te hoge bloeddruk zodanig dat nierdialyse of zelfs een donornier nodig zijn.

Terug naar boven